piątek, 31 stycznia 2020

Gry utrwalające nazwy dni tygodnia i miesięcy


Aby uświadomić dzieciom, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia i miesięcy w roku potrzeba wielokrotnych powtórzeń, różnorodnych serii ćwiczeń i zadań.
"Rytmiczna organizacja czasu" - często planujemy ten temat na styczeń. Początek roku kalendarzowego to dobra okazja, aby zapoznać, wprowadzić lub utrwalić wiadomości i umiejętności związane z  mierzeniem czasu. Ćwiczenia, które proponujemy uczniom są trudne, bo skomplikowany jest pomiar czasu. 
- układ dwójkowy - dni i noce,
- układ czwórkowy - pory roku,
- układ siódemkowy - dni tygodnia,
- układ dwunastkowy - miesiące w roku
Moja propozycja to trzy gry planszowe: "Dni tygodnia", "Skróty" oraz "Tydzień" oraz wykreślanka. Pytaniami do wykreślanki są wierszyki z książki M. Bogdanowicz "Dni tygodnia, pory roku i miesiące".

"DNI TYGODNIA" (pomysł zaczerpnięty z http://www.debinski.edu.pl/ )


 


Prosta gra planszowa utrwalająca nazwy dni tygodnia. Dodatkowo możemy ćwiczyć przeliczanie, czytanie. Pionki stawiamy na polu "1". Rzucamy kostka i przesuwamy się o tyle pól, ile jest oczek na wyrzuconej kostce i losujemy kartonik z zapisanymi nazwami dni tygodnia. Uczestnik czyta wyraz i zostawia sobie. Wygrywa ten, kto zbierze 7 kartoników z kolejnymi dniami tygodnia i ułoży je we właściwej kolejności. Na kartonikach możemy zapisać również inne wyrazy, których czytanie chcemy ćwiczyć z uczniami. Planszę oraz kartoniki należy wydrukować. Materiały można pobrać TU i TU. Kartoniki z wyrazami do edycji TU

"SKRÓTY"



Rzucamy kostką i przesuwamy się o tyle pól, ile wyrzuciliśmy. Stając na polu ze skrótem dnia tygodnia, należy odpowiedzieć jaki to dzień tygodnia oraz odnaleźć kartonik z tym wyrazem. Gra doskonali znajomość dni tygodnia i odpowiadających im skrótów (wg Słownika Języka Polskiego PWN). Planszę do gry można pobrać TU, a kartoniki z wyrazami TU


"TYDZIEŃ" (inspiracja http://maxiplansze.pl/)



Z pudełka losujemy kartoniki z nazwą dnia tygodnia. Wylosowaną kartkę kładziemy na odpowiednim polu planszy. Przykład: środa - pole z 3 kropkami itp. Dodatkowo możemy poprosić o wymienienie dni, które będą odpowiadać pojęciom: wczoraj, jutro.
Plansza do pobrania TU



Ponadto wypełnialiśmy karty pracy doskonalące umiejętność odczytywania dat z kalendarzy i ich zapisywania, znajomości nazw dni tygodnia i miesięcy.






Karty do pobrania TU i TU



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz